Dobrze wyposażona biblioteka – co powinna posiadać?

Jeszcze do niedawna podstawowymi elementami wyposażenia każdej biblioteki były przede wszystkim regały wypełnione po brzegi książkami. Obecnie natomiast jest nieco inaczej, gdyż wiele bibliotecznych pomieszczeń może poszczycić się nowoczesnym sprzętem komputerowym czy innymi zaawansowanymi technologicznie urządzeniami. Rozwój innowacyjnych technologii sprawia, że wnętrza bibliotek zmieniają się dość szybko, by dostosować się do oczekiwań czytelników.

To zrozumiałe, że każda biblioteka musi być wyjątkowo przyjazna czytelnikom, zwłaszcza tym z młodego pokolenia. Dlatego wyposażenie bibliotecznych pomieszczeń nie powinno ograniczać się wyłącznie do regałów z książkami.

 

Dobre oznaczenia to podstawa

Zrozumiałe oraz atrakcyjne pod względem wizualnym oznakowanie biblioteki oraz jej wnętrza jest jedną z ważniejszych kwestii. Powinno ono w miarę możliwości przykuwać uwagę, by przechodzący obok przechodzień mógł zapamiętać lokalizację placówki. Równie istotne znaczenie ma oznakowanie wewnętrzne, które powinno być jasne i czytelne dla potencjalnego odbiorcy.

Po wejściu do biblioteki, czytelnik powinien bez trudu trafić w interesujące go miejsce (dział dziecięcy, dział z książkami historycznymi, itp.). W tym celu warto postarać się o to, by na ścianach pojawiły się wskazujące drogę tabliczki. Ciekawą opcją może być zastosowanie nie tylko klasycznych napisów, ale także obiektów graficznych, które w dużym stopniu wpłyną na atrakcyjność wizualną tego typu elementów.

Nie można również zapomnieć o starannym oznakowaniu kącika, w którym czytelnicy będą mogli swobodnie zapoznawać się bestsellerami ostatnich miesięcy czy z nowościami książkowymi. By zaakcentować takie miejsce warto posłużyć się funkcjonalnymi ekspozytorami z półkami, na których okładki książek będą doskonale widoczne dla każdego czytelnika.

 

Dopasowane do wnętrza meble biblioteczne

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia bibliotecznego wnętrza są właściwie dobrane meble. W bibliotekach najważniejsze wydają się być przede wszystkim regały, które powinny być stabilne, trwałe oraz utrzymać ciężar umieszczanych na nich książek. Zakup regałów nie jest łatwy, jednak inwestycja w wysokiej jakości meble sprawi, że czytelnicy będą mogli cieszyć się ich użytkowaniem przez wiele lat.

Regały do biblioteki mogą być stalowe lub wykonane z mocnych płyt MDF. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się meble metalowe, gdyż ich półki nie wyginają się (prezentuje się to bardzo nieestetycznie). Co więcej, takie regały nie zmieniają się drastycznie wraz z biegiem czasu, a to także dość istotna kwestia.

Poza regałami, w bibliotecznym wnętrzu nie może oczywiście zabraknąć lady. Jest to bardzo ważny punkt, w którym obsługiwani są czytelnicy. W zależności od charakteru całej biblioteki można wyposażyć ją w ladę metalową lub drewnianą.

 

Nie tylko książki

Współczesne biblioteki nie są kojarzone już wyłącznie z książkami, zwłaszcza przez tych nieco młodszych czytelników. Młode osoby coraz częściej oczekują, że dzięki bibliotekom będą mogły korzystać chociażby z coraz bardziej popularnych audiobooków. Sposób ich gromadzenia oraz prezentowania to na pewno duże wyzwanie, jednak posiadanie tego rodzaju książek audio decyduje w dużej mierze o atrakcyjności biblioteki.

Nowoczesna biblioteka może także oferować swoim czytelnikom dostęp do Internetu. Dzięki temu stanie się ona miejscem ciekawym i godnym uwagi, w którym z chęcią będzie przebywać nawet współczesna młodzież.

 

Kompleksowe wyposażenie bibliotek

Zobacz także

Biblioteczka dzięki meblom modułowym

Stylowe meble w wyjątkowych bibliotekach naszego kraju

Stylowa biblioteka w domu

Sposób na biblioteczkę

Sposób na biblioteczkę domową

O stronie

SzafaKlejnotow.pl to miejsce z poradami odnośnie urządzenia własnej biblioteczki domowej. Wiemy jak ważne i cenne są dla nas książki, które zbieramy i przeczytaliśmy w ciągu naszego życia, dlatego radzimy w jakim sposób możesz je utrzymywać w nienagannym porządku, aby mieć do nich dostęp zawsze kiedy będziesz chciał wrócić do którejś z nich w chwili wolnego czasu.

lampy ogrodowe - oświetlenie ogrodu

O RamyKultury

RamyKultury.pl to sklep z wyposażeniem skierowanym do bibliotek, muzeów, archiwów i innych instytucji które wykorzystują systemy wystawiennicze i ekspozycyjne. FIrma działa na rynku już od 2000 roku co prezentuje jej ogromne doświadczenie we współpracy z instytucjami oraz wiedzę na temat potrzeb swoich klientów. Jeśli prowadzisz bibliotekę, poszukujesz systemów dla muzeum lub archiwum zapoznaj się koniecznie z pełną ofertą na ramykultury.pl.

Wyposażenie sklepu

Na wysposażeniu naszego sklepu znajdziesz meble (skierowane do bibliotek i muzeów), materiały do konserwatorstwa, introligatorstwa, grafiki oraz druku, a także folie okienne, systemy wystawiennicze i ekspozycyjne i pozostałe materiały z przeznaczeniem dla muzeów i bibliotek.

Krzesła - e-krzeslo.com.pl

Reklama

Wieszak do przedpokoju
rolety rzymskie Kraków
lampy-ogrodowe.pl - oświetlenie do ogrodu

remonty kraków, usługi wykończeniowe